Яр, в яком було знайдено скарб, впадає в річку Ягорлик. Річка Ягорлик була одним із транспортних шляхів у 16 столітті. Можна було сісти на човен біля сучасного м. Подільськ і потрапити в річку Дністер. Там і Дубосари вниз по течії , і Аккерман біля моря.
22 квітня 2024 року історик та краєзнавець Сергій Жосан знайшов біля села Флора Подільського району скарб срібних монет часів Кримського ханства, назвавши його Флоранським скарбом.
Скарб складається з 140 срібних монет (акче), які карбувалися в Криму у 1480-х роках за часів правління хана Менглі Гірея І.
Скоріш за все, скарб був захований під час Кримських походів татар на Поділля. Скарб лежав в горщику, на глибині 40 см. Зверху був прикритий вапняковою плиткою природнього походження квадратної форми, приблизно 20х20 см. Яр, в яком було знайдено скарб, впадає в річку Ягорлик.
-Це не перший, і, я впевнений, не останній скарб, знайдений на нашій чарівній Окнянщині, – каже Сергій. В серпні 2019 року в двох кілометрах на південь від села Ілля було знайдено скарб старовинних монет середини ХYII століття. На полі за допомогою металодетектора, приблизно на глибині 50 сантиметрів було знайдено 152 мідні монети Речі Постолитої (Польщі) – так звані соліди, які карбувалися з 1659 по 1668 рік на монетних дворах Великого князівства Литовського та Речі Постолитої.
-Нині монети Іллійського скарбу у повному обсязі знаходяться у фондах археологічної виставки Чорнянського опорного ліцею, де їх може побачити кожен бажаючий, – уточнює Сергій.
Щодо знайденого Флоранського скарбу, то Сергій планує після детального опису і вивчення передати його до Подільського краєзнавчого музею, з яким останнім часом співпрацює.
-Після ретельного вивчення монет вдалося точніше визначити їхній вік. Абсолютна більшість належить до одного типу – акче Девлета Гірея (1551-1577). Хронологія випусків Девлета поки не розроблена, але скоріше за все це більш пізній випуск. Ще три монети відносяться до правління того ж хана, але інших типів. Тільки одна монета відноситься до правління попередника Девлета – хана Сахіба Гірея (1532-1551).
-Мені ще не доводилося бачити настільки однорідних за складом комплексів монет. Це однозначно не накопичення, а якась одноразова виплата, яка з якихось причин була прихована, – пише Дмитро Янов, спеціаліст з османської нумізматики, молодший співробітник Одеського археологічного музею.
-Надзвичайно цікаві обставини приховання цього скарбу, – продовжує розповідь Сергій. – Можливо, вони якось пов’язані з військовими подіями. Наприклад, із походом козаків Івана Свирговського на османські фортеці у Буджаку в 1574 р., під час війни молдавського господаря Іоана Воде Лютого проти османів та татар, або ж із походом татар 1575 р. на Поділля, як помсту за похід козаків.
-Не можна також виключати варіант з внутрішньою боротьбою в Кримському ханстві, або як факт торгових зв’язків між ханством і польсько-литовською державою. Річка Ягорлик була одним із транспортних шляхів у 16 столітті. Можна було сісти на човен біля сучасного м. Подільськ і потрапити в річку Дністер. Там і Дубосари вниз по течії і Аккерман біля моря. Вивчення скарбу триває.
Довідково: ЖОСАН Сергій Іванович – історик, колекціонер, краєзнавець с. Чорна, Одеської області.
Сфера наукових інтересів: історія населених пунктів Окнянської селищної територіальної громади Одеської області. Має чисельну кількість друкованих статей у різних виданнях України.